8 במרץ 2017 קרן תל"י

ביום הזיכרון הבין־לאומי לשואה ולגבורה ניתן לצפות במחזה "בר המצווה" שנכתב, הולחן והופק בתאטרון בית הספר האירוסים, הצועד בנתיבי תל"י מזה שנים רבות.

התאטרון הקהילתי של בית הספר מציג בכל שנתיים מחזה הנוגע למקצועות הלימוד ולנושאים האקטואליים הקשורים לחיי קהילת הלומדים בו.

המחזה "בר המצווה" עוסק בקשר שבין טקס בר המצווה לחיים. הוא מספר על ילד, נדב, המסרב לעלות לתורה בשל חוסר ביטחון ופחד. נדב מפחד מהמעמד משום שאחיו הבכור, רונן, שכבר עלה לתורה, הציב רף גבוה וקיבל שוב, לדעת נדב, את התהילה מאביהם. הקנאה והפחד משתקים את נדב.

בעת דיון על בר המצווה מגלה סבתא רחל שהפרשת השבוע שנדב צריך ללמוד היא פרשת "וישב". למורת רוחם של בני המשפחה, היא מזעיקה את סבא יוסף, המתנגד בדרך כלל לכל אמירה הקשורה לדת ולכל מעשה דתי, ולהפתעת כולם מציע הסב לנדב ללמד אותו לקרוא את הפרשה. נדב מהסס ולבסוף מסכים. במהלך הלימוד, כאשר הסב והנכד מכירים את הפרשה, העוסקת גם היא בקנאה וריב – בסיפור יוסף ואחיו, הם מבינים גם שזו הייתה הפרשה שסבא יוסף היה אמור לקרוא בבר המצווה שלו. אולם בגלל המלחמה, במקום לעלות לתורה "בילה" יוסף עם בני גילו במחנה עבודה בתנאים קשים ובפחד, רחוק ממשפחתו ומטקס כניסתו לקהילה.

סוף המחזה – העלייה לתורה המשותפת של הסב והנכד – מראה את שרשרת הדורות ואת המשכיות המשפחה היהודית. כל דור מוסיף או גורע ונותן פירוש משלו למסורת.