8 בדצמבר 2016 שרית אנג'ל אור ורונית הללי

בביה"ס תל"י נופי הסלע לומדים ומתחנכים על ברכי חינוך תל"י. בפתיחת שנת הלימודים נערך בבית הספר טקס קבלת פנים חגיגי ומרשים לתלמידי כיתות א'. הטקס התמקד בהתחלות חדשות ובהתחדשות.

במהלך כל השנה, מידי חודש בחודשו, מתקיים בבית הספר לימוד עמיתים בחברותא, שבו חונך או חונכת יוצרים קשר רציף ועקבי עם חניכה או חניך משכבת גיל נמוכה יותר, ויחד הם לומדים את ערך החודש ומקיימים שיח תרבותי, משמעותי וחוויתי. למשל, לימוד העמיתים בחודש תשרי עסק בערך "שיתוף והשתתפות". בהכנה ללמידה הבוגרים למדו עם המחנכת שלהם כיצד פונים לחניכים צעירים מהם וכיצד מכירים אותם דרך שיחת חולין המותאמת לערך החודש ולנושא ההתחדשות, וכן למדו את משמעות הברכות לראש השנה: "שנהיה לראש ולא לזנב", "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה" ו"שתהיה שנה טובה ומתוקה". בחברותות לימדו החונכים את החניכים את משמעות הברכות, וכתבו יחד ברכות לבני המשפחה. בסיום הלימוד התנהל שיח שאפשר משוב על ההיכרות, על הלמידה ועל העשייה המשותפת.

במהלך השנה הקרובה נחל במיזם חינוכי חדש – "חברותא בשכבה", מיזם שבו יפגשו תלמידי כל שכבה בכל חודש טקסטים מסוגות שונות (פתגם, שיר, מדרש, סיפור וכד') בנושא החודשי, על פי תכנית מפתח הל"ב. התלמידים ילמדו את הטקסטים בזוגות. מטרת המיזם היא למידה הדדית, בהתאם למתודה המקובלת בבית הספר של למידה בחברותא, שבה אנו עובדים בכל מקצועות הלימוד: בכל שבוע ובכל מקצוע (אמנות, מחשבים, פרשת השבוע, תנ"ך, מולדת, חשבון, עברית וכד') מתקיימת אצלנו למידה בחברותא בכיתות. בלמידה כזאת ניתנות עשר דקות בפתיחת השיעור או במהלכו ללמידת טקסט מסוים (מדרש, סיפור, שיר, בעיה חשבונית, וכד') בזוגות.

אין ספק שדרך הלמידה הזאת משאירה את חותמה על כל תלמיד ותלמידה, היא מיישמת למידה משמעותית ומחדדת את הלימוד ואת חוויית השותפות.
בתל"י נופי סלע אנחנו מקיימים פעילויות מיוחדות נוספות, כמו טקסים סביב חגים וימים מיוחדים, שיעורי פרשת השבוע, "שישי שיתופי" – למידה משותפת של תלמיד והורה סביב נושא מסוים (כמו כיבוד הורים), טקס הנפת הדגל – שבו ניתן מקום לאירועים בתולדות הציונות, למידה בסביבה תומכת ערכים, סביבה מוזאלית, ועוד כהנה וכהנה.

בקהילת תל"י נופי הסלע בולטת הערבות ההדדית בעשייה החינוכית־הערכית. בין היתר, בולטת הדאגה לאחר בקיום תפילה לחולים – הילדים מתפללים לשלום החולים ומבקשים את רפואתם.
אין ספק כי חינוך תל"י הוא מודל משמעותי עבורנו, והוא ההופך את בית ספרנו לבית ספר מיוחד ואיכותי המעשיר את הלמידה ברוח פתוחה, פלורליסטית וסובלנית.