25 ביוני 2018 קרן שלזינגר – בוגרת הלל"י רכזים

הללי היא בית בו דרות יחד היהדות והישראליות. לשתיהן יש מה לומר בכל סוגיה, לעיתים הן תמימות דעים, לעיתים מתווכחות, מעוררות שאלות, מגרות מחשבות. הלל"י רכזים - דברי פרידה וסיום

השבוע אנו קוראים את פרשת קורח.  קורח פונה לעם ואומר : " כל העדה כולם קדושים" .  מנסה להקים את העם נגד משה.  דבר שמזכיר מיד את דברי משה  לפני 8 שבועות כאשר  פנה אל העם ואמר: " קדושים תהיו" . בשונה מקורח אומר משה כי עליכם לעבוד כדי להיות קדושים. הקדושה היא משימה תמידית. כולנו צריכים ללמוד, להתפתח . אין לזה יעד סופי. הדרך  קדימה היא היעד.  כמו משה, טוען הרצל, כי הציונות הינה משימה תמידית.  מדבריו:  "קראתי פעם לציונות אידאל אין סופי, ואני מאמין באמת כי גם לאחר השגת ארצנו, ארץ- ישראל לא תחדל מלהיות אידאל.  כי בציונות כפי שאני מבין אותה, כלולה לא רק השאיפה אל כברת ארץ מובטחת כחוק, בשביל עמנו האומלל, אלא גם השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית".אין יעד סופי לציונות. אין יעד סופי לנו להיות חברת מופת.  היעד היא השאיפה, ההשתדלות, הלמידה ההתפתחות.
ואת זה עשינו פה יחד כמעט בכל יום רביעי,  למדנו, חווינו, התווכחנו, התפתחנו, שאפנו ליותר קדושה, ליותר ציונות.
ותמיד שאלנו: כיצד תיראה ואיזה  מקום יהיה לתרבות היהודית ישראלית  בבתי הספר בהם אנו מלמדים, בחברה בה אנו חיים.

מצאנו הבדלים רבים בסגנון, בגישה ובניסיון. וכך צריך להיות  במקום לומד ומתפתח.  הבדלים אלה בעלי משמעות אך לא יותר מקווי הדימיון .
על כך כתבה  גולדה מאיר, בשנת 1975: " אינני יודעת איזה צורות ילבשו מנהגי היהדות בעתיד…אבל אני יודעת שישראל איננה סתם איזו ארץ קטנה ונצורה בה שלושה (שמונה) מיליון איש מתאמצים קשה להחזיק מעמד. ישראל היא מדינה יהודית שבאה לעולם כתוצאה מן הכיסופים, האמונה ועוז ההחלטה של עם עתיק. "

התאמצנו כאן להבין איך ומה חשבו אישים רבים וטובים מההיסטוריה של העם היהודי על היהדות . נחשפנו למקורות עתיקים לצד תכנים עכשוויים.

את השילוב העדין והמכבד הזה בין עתיק לחדש, בין קרוב לרחוק,  פגשתי פה בקבוצת "הללי".  ממפגש למפגש הבנתי  באיזה אוקיינוס  יהודי ישראלי אני שטה.  כמה עומק  יש בו,  וכמה אוצרות.

תודה לך רות, על הובלת הקבוצה , הרבה מעבר  להובלה פדגוגית. יצרת אווירה, נתת השראה.

תודה למנהלי התכנית על החשיבה והחשיבות שנתתם ליצירת מפגשים לימודיים משמעותיים ומגוונים.

ותודה לנו כולנו, על מה שהננו. היה כיף  להכיר, להתקרב. שנמשיך להיפגש רק בשמחות.

בהערכה רבה,  מכל הלב,  קרן שלזינגר.

עוד על תכנית הלל"י מנהלים \ רכזים \ מורים מובילים