5 בספטמבר 2016 צוות הגיל הרך

בשנה"ל תשע"ו השיק האגף לגיל הרך בקרן תל"י פרויקט חדש בגני תל"י בקריית גת. שם הפרויקט חיבו"ק, ראשי תיבות של חוויה יהודית בגן ובקהילה. הפרויקט התאפשר הודות לתרומתה הנדיבה של הפדרציה היהודית של שיקגו. מטרת הפרויקט ליצור מסגרת שבה ההורים לומדים על התרבות היהודית הישראלית וחווים את המורשת עם ילדיהם.

במסגרת פרויקט חיבו"ק קיימנו חמישה אירועים להורים וילדים יחד בזיקה ללוח השנה העברי. כל מפגש נפתח במעגל לימוד של ההורים, שבמסגרתו נחשפו ההורים למקורות מגוונים ודנו במשמעותם לחיינו היום ולדרך שבה הם מתכתבים עם משימות ההורות העכשווית והערכים שהם מבקשים להנחיל במסגרת המשפחתית. בזמן שההורים למדו התכוננו הילדים לפעילות המשותפת, ובתום כל אירוע חזרה המשפחה הביתה עם מזכרת הקשורה למה שנלמד ולמה שחוו בצוותא.
בתחילת שנת הלימודים, כאשר הגיע צוות תל"י לספר על הפרויקט, למדו ההורים את תפילת הדרך ודנו בדרך שעושים ילדיהם בגן החדש. בהשראת הלימוד חיבר כל הורה תפילת דרך אישית לבתו או לבנו, והגננת מסרה את הברכות לילדים.
בט"ו בשבט ערך כל גן סדר ט"ו בשבט מוזיקלי פעיל. לקראתו למדו ההורים מדרש מבראשית רבה הדן באחריותנו לסביבה ומדרש על חוני המעגל. שיחה ערנית ביותר התנהלה סביב הערכים שאנו מבקשים להקנות לילדינו, ערכים שיעברו אחר כך מדור לדור במשפחה, ועל הדרכים שבהן אפשר לגלות אחריות סביבתית בבית בכל גיל.

לכבוד יום המשפחה למדו ההורים את ברכת הבנים והבנות ואת המנהגים הקשורים לאמירת הברכה. לצלילי עיבוד מוזיקלי של הברכה ועיון במקורות נוספים, כתבו ההורים ברכה לבנם או לבתם וקראו אותה לילדיהם כחלק מפעילות מוזיקלית תנועתית מיוחדת. לסיום הכינה כל משפחה "ברכת הבית".
עם תום ספירת העומר ורגע לפני חג השבועות עיינו ההורים בעשרת הדיברות ובמשמעותם להורים צעירים וצפו עם הילדים בהצגה "מתנה לבית המקדש" על רבי חנינא בן דוסא שהביא מתנה מקורית לכוהן הגדול בירושלים. מובן שגם הילדים למדו את הסיפור בגן לפני הפעילות.
את השנת הלימודים חתמו ההורים והילדים בגני תל"י בקריית גת בצפייה במופע מיוחד של פיוטי שבת מבית היוצר של "הזמנה לפיוט".
בשנה"ל תשע"ז אנו מקווים להרחיב את הפרויקט לגנים נוספים.