5 ביוני 2017 קרן תל"י

אחת המטרות המרכזיות של חינוך תל"י היא עיסוק בזהות היהודית-הישראלית של תלמידיו. עיסוק זה משתקף בכל העשייה החינוכית בגן ובבית הספר.

השנה בחרנו להקדיש את השתלמויות המנחים של תל"י, וגם את השתלמויות המנהלים וצוותי הניהול, לשאלת הזהות. לשם כך התכנסנו לשלושה ימי לימוד בבית יציב שבבאר שבע. קראנו להשתלמות "מתעודת זהות לתודעת זהות". בהשתלמות שמענו הרצאות מרתקות, למדנו בחברותות, והשתתפנו בסיור מאלף, בערב תאטרון פלייבק ובסדנאות שעוררו את שאלת הזהות, את תודעת הזהות ואת תהודת הזהות בדרכים מגוונות.

אחד המושבים המסעירים ביותר היה מפגש עם מר בן לב-קדש, נציג הפורום החילוני, שפרש בפנינו את תפיסת העולם החילונית, את החשש ממנגנוני ההדתה במערכת החינוך הממלכתית בישראל וקווים לדמותו של החינוך החילוני. בין שהסכמנו אתו, בין שחלקנו על דבריו, איש לא יצא אדיש מהשיח המפעיל ומעורר השאלות – שאלות של זהות, ובעיקר שאלות בדבר תפקידה של מערכת החינוך בתחום הזהות. יכולנו לבדוק את עצמנו אם אנו שותפים להדתה שהחילונים חוששים ממנה, ומהי עמדתנו בנושא.

בסיור ביום השני פגשנו את הרב משה בן יוסף פירוז, הרב הראשי של קהילת הקראים בישראל. היה מרתק לשמוע על הדומה והשונה בין הרוב היהודי למיעוט המגדיר עצמו קראי, ובעיקר לשמוע על התמודדתם של הקראים בחברה הישראלית ועל השמירה על זהותם הייחודית.

ביקורנו גם במסגד אל-נור בעיר רהט, ושם התוודענו לשיתוף הפעולה הבין-דתי בין הרב המסורתי מאוריסיו בלטר וד"ר מרטין ססלר מקיבוץ מגן, המגדיר את עצמו אדם חילוני, לבין שייח'ים בדויים.

היכולת לשתף פעולה ולא לחשוש מלהיטמע ולאבד את הזהות היו בסיס לדיון מרתק.

גם הלימוד בחברותא בהנחיית ד"ר איתן שקלי, מנכ"ל קרן תל"י, הביאה את המשתתפים לחשיבה מעמיקה על תפיסתה של קרן תל"י ועל מקומה של קרן תל"י בזהותם.

להלן כמה היגדים מפי באי ההשתלמות:

איריס לוי: ההשתלמות הייתה מורכבת ונגעה בנימי נפשנו. לא רק דיברנו "על" אלא פגשנו בסיור עשייה בשטח, נחשפנו לפאנל המרתק, למדנו מהקראים, הזדהינו, דחינו וכו', אבל לא היינו אדישים…
אני יוצאת אחרת מאיך שהגעתי לכאן.

רמי שטיינדל: הבחירה של המרצים והנושאים הייתה מעולה! כל הזמן הרגשתי שאני חושב, שהדברים הנאמרים מפעילים אותי. הוארו עיניי. הסיור היה מעולה. אני חש מאוד מועשר.

יפה אוקנין: ההשתלמות מעניינת מאוד, מעשירה, רמת התכנים גבוהה, הסיור היה מאוד מאוד מעניין… פי מלא שבח והודיה.

סיגל מאשקלון: הנושא היה מצוין. כל שנה הנושא רלוונטי לנו, לשיח הציבורי ובכלל… רלוונטית לחיים האישיים והמקצועיים שלנו.

איה: … ההרצאה של הזרם החילוני הייתה מאוד מעוררת. הסיור היה מטלטל. ההרצאות היו חשובות, מעוררות למחשבה… אני יוצאת מפה מלאה. תודה רבה!

הדס: השתלמות טובה בעיניי היא כזאת שדברים ששמענו ממשיכים להדהד. כך אני מרגישה. היה מצוין, מעניין, חשוב!

שרית אנג'ל-אור: יוצאת מההשתלמות מצוידת במטען רב, וכך גם הצוות שהתלווה אליי. ברור לנו שמכאן נמשיך ונעמיק בנושא ונקדם אותו בבית הספר.

ענבל זאבי: הנושאים נגעו בבטן הרכה. זה היה מדהים ונועז להביא בפנינו קטבים שונים. עברתי הרבה השתלמויות בתל"י, זאת היתה המשמעותית ביותר!