5 במרץ 2017 קרן תל"י

ראיון עם ליאור טף, מנהל מחלקת ניו מדיה ודיגיטל החדשה בקרן תל"י

• מהו התפקיד שלך בקרן תל"י? מה משמעותו וחשיבותו? ובמה נראה לך נכון להתמקד?
התפקיד המרכזי שלי הוא לנצל בצורה מיטבית את הפלטפורמות הדיגיטליות הקיימות היום בעולם כדי להגשים את המטרות ולהנגיש את המסרים של קרן תל"י, הן ברמה החינוכית והן ברמה הארגונית. בפועל מדובר על ניהול אתרי האינטרנט של הארגון (בעזרתו של מיכאל המוכשר), תפעול הרשתות החברתיות וטיפוח קהילה פעילה, יצירת סרטונים מגוונים, תמיכה בלמידה ממוחשבת, יצירת תיעוד ושיתוף תכנים הקשורים לקרן ועבודה עם כלים דיגיטליים רבים נוספים.

אני לא חושב שיש למישהו ספק לגבי חשיבות עולם הדיגיטל והניו מדיה ב2017 במערכת החינוך בכלל ובקרן תל"י בפרט, בייחוד כאשר קהלי היעד שלנו הופכים יותר ויותר צעירים ומתבגרים ישירות אל תוך עולמות אלה.
התפקיד שלי הוא חדש בארגון, ואני שמח מאוד לדעת שבקרן תל"י רואים חשיבות בנושא זה, עם רצון רב להתפתח ולהתאים עצמנו למגמות עכשוויות.

• מה זה בעצם "ניו מדיה"?
"ניו מדיה" הוא מונח שהוגדר כניגוד ל"אולד-מדיה" – מדיה ישנה כמו טלוויזיה, עיתון וקולנוע. עיקר המאפיינים שלו הם יצירה ופיתוח דיגיטליים, שינוי המשמעות של מרחק גיאוגרפי, מהירות הפצה, אינטראקטיביות עם הנמען (יכולת תגובה, יכולת פרסום, התאמת התוכן אישית לכל צרכן), יכולת שינוי ועדכון יצירה שכבר הופצה, אפשור קישורים למדיות נוספות ועוד ועוד… זהו תחום שמתפתח בקצב מהיר מאוד בעולם התקשורת ומשרת כמובן תחומים רבים נוספים.

• מה הייתה רואה כהצלחה ?
ישנם המון אתגרים, אך אני חושב שיצירת קהילה משמעותית ופעילה ברשת של כל מי שעוסק ומתעניין בפעילות הענפה של קרן תל"י, היא אחת המרכזיות והמורכבות שבהם, שכן היא תשרת ותעזור להשיג מטרות רבות אחרות.

• ספר לנו קצת על עצמך.
בן 30, גדלתי בגבעתיים וממש לאחרונה עברתי לירושלים הקסומה והמורכבת.
את רוב חיי המקצועיים העברתי בתנועת הצופים, שם הייתי חניך, חבר גרעין נח"ל ושכיר בכמה תפקידי חינוך והדרכה, בשטח ובמטה התנועה, כאשר האחרון שבהם היה גם כן בתחום הניו מדיה. כיום אני סטודנט לתואר שני במכון שכטר (בהתמחות חינוך ואמנויות), שם גם זכיתי ללמוד בקורס שהנחה מנכ"ל הקרן איתן שיקלי. מאחורי גם לימודי מוזיקה והפקה מוזיקלית, עולם מרתק שאני משתדל לעסוק בו גם היום.
אני מאוד מחובר לעולם "ההתחדשות היהודית" ומנסה למצוא את עצמי ודרכי בתוך עולם תוכן מסעיר זה.

• מהו ה"תסריט" הנכון ללימוד היהדות בבתי הספר של תל"י לדעתך? וכיצד את רואה את עצמך משולבת ב"תסריט" זה?
את "התסריט הנכון" אני משאיר לאלו שיותר מומחים ממני, ומקווה להשתלב בכך שאעזור לצוות המטה, למלווים, לרכזים ולמורים הנהדרים של תל"י לשלב כלים דיגיטליים מגוונים בעבודה שלהם בצורה נוחה ומקדמת.

• אילו אתגרים אתה רואה לנגד עינייך בבואך לתל"י? והאם יש לך רעיונות לדרכים להתמודד אתם?
מעבר לאתגרי תחום הניו מדיה שהזכרתי, אין ספק כי אנו נמצאים בתקופה בה תחום החינוך היהודי בחינוך הממלכתי נמצא בכותרות. מצד אחד זהו דבר משמח, שחושף רבים לדיון ולדעות בנושא ואף לפעילות מבורכת של ארגונים פלורליסטיים רבים, אך גם מביא עמו מאבקים פוליטיים וחברתיים מורכבים, ולעתים אלימים.
אני מנסה להתנחם בנאמר: "כל מחלוקת שהיא לשם שמיים, סופה להתקיים. ושאינה לשם שמיים, אין סופה להתקיים" (פרקי אבות). וזו באמת מחלוקת לשם שמיים (תרתי משמע) וכנראה שסופה להתקיים…

מה עוד היית רוצה לספר לנו ולחלוק אתנו?
בשנה האחרונה אני כותב ומנגן בכל צהרי שישי את מחשבותיי לקראת שבת, בבלוג שלי שנקרא "ארמון בזמן" (הגדרת יום השבת על פי ההוגה אברהם יהושע השל).
אני מזמין את כולם לעיין ולהאזין: www.liortaf.com

כמו כן, אני משתדל להגיע צנוע לתפקידי החדש ומאוד שמח לשמוע מאחרים מחשבות, רעיונות, צרכים ובעיות הקשורות לעולם הדיגיטל והניו מדיה בקרן תל"י.
אם יש לכםן מחשבות כאלה, אל תהססו לפנות אלי: lior@tali.org.il