אין מוצרים בעגלת הקניות.

מעבר לתשלום
ראש השנה ימים טובים

אלטרנטיבות

התנועה המסורתית
ברוב הקהילות המסורתיות לא תוקעים בשופר אם ראש השנה חל בשבת. ובחלק מהקהילות גם נשים תוקעות בשופר.
חוגגים יום שני של החג למרות שיש הסכמה שזהו מנהג התפוצות. אך מתוך אחוות ישראל ממשיכים במנהג גם בארץ.

התנועה ליהדות מתקדמת
תקיעה בשופר
בתנועה ליהדות מתקדמת נשים גם תוקעות בשופר. על פי המסורת ההלכתית אין איסור לנשים לתקוע בשופר, אך מכיוון שאינן מחויבות במצוות שמיעת השופר, שהיא מצוות עשה שהזמן גרמה, אינן יכולות להוציא את הציבור ידי חובתו. בתנועה ליהדות מתקדמת חל שוויון מוחלט של זכויות וחובות דתיים בין גברים ונשים גם בתחום הזה.

בחלק מהקהילות נהוג לתקוע בשופר גם אם ראש השנה חל בשבת. האיסור לתקוע בשבת הוא מדרבנן ונגזר עקב החשש לטלטול השופר בין בית הכנסת לבית, האסור בשבת. היום השופרות נמצאים בדרך כלל בבתי כנסת, ואם לאו, אפשר לדואג לכך ולמנוע טלטול. קהילות מתקדמות אחדות מוותרות על תקיעת השופר בשבת למען שכנות טובה עם קהילות אורתודוקסיות בסביבה.

יום שני של החג
המנהג לחגוג את יום השני של ראש השנה כיום טוב קשור לקביעת ראש חודש על פי הירח ומסירת ההודעה על ידי שליחים. הדבר היה יכול לקחת מספר ימים בתקופת המקרא והמשנה. היום אין חשש לקביעה לא נכונה של תחילת החודש וודאי וודאי אין חשש לעיקוב בהעברת הידיעה הזו בין התפוצות. מכיוון שכך, לא נהוג לחגוג יום שני של חג בקהילות מתקדמות.

תשליך אקולוגי
בקהילות מתקדמות רבות קיימת מגמה יצירתית להעניק משמעות חדשה ורלוונטית למנהגים ישנים. הרב מרדכי רותם כתב ווידוי אקולוגי על בסיס הווידוי המסורתי הנאמר ביום הכיפור. בעזרת הווידוי הזה נפטרים מהחטאים שלנו נגד הטבע ושמירת הסביבה הנקייה. הווידוי נאמר על גדות הירקון או במקום אחר בטבע. משתמשים בו גם בסדר ט”ו בשבט.

(מתוך “חגים”- בית השיטה)

הצטרפו לרשימת התפוצה של קרן תל"י