אין מוצרים בעגלת הקניות.

מעבר לתשלום
הריון, לידה וטקסי לידה מחזור חיים

ברית מילה – אלטרנטיבות

התנועה ליהדות מתקדמת
(מתוך אתר האינטרנט של התנועה ליהדות מתקדמת) היהדות המתקדמת סבורה כי יש להחזיר למעמד המילה את משמעותו העמוקה, דהיינו, הכנסת הבן הנולד על ידי הוריו לבריתו של אברהם אבינו, וצירופו הסמלי לעם היהודי. הטקס חשוב, ויש לערוך אותו ברצינות ובתשומת הלב הראויות לו, בהדר, בשמחה ובהשתתפות כל הנאספים. בתנועה ליהדות מתקדמת יש נשים מוהלות. כל הברכות בטקס נאמרות על ידי שני ההורים או על ידי האב או האם לסירוגין.

כדי לציין גם את כניסת הבת הנולדת לקהל ישראל, נוצרה מערכת טקסית מקבילה לברית מילה, המכונה “זבד הבת” או “שמחת הבת” (ראה בהמשך).

התנועה המסורתית
טקס ברית המילה נערך כהלכתו. יש קהילות שבהן הנשים משתתפות בטקס ובאמירת הברכות.

טקסי לידה אלטרנטיביים
(על פי “נשמה חדשה”, אנתולוגיה של טקסי לידה חדשים, בהוצאת קהילת “כל הנשמה”, ירושלים) טקסי הלידה, כפי שהם מכונים על ידי קהילת “כל הנשמה”, מבוססים על שילוב של טקסי פולחן יהודיים מסורתיים בטקסים מודרניים, עם טקסטים יהודים קלאסיים וחדשים ועל חומר עשיר מתרבויות אחרות. כמובן שאחד הכללים המכתיבים את טקסי הלידה הוא השוויוניות בין זכרים לנקבות ביחס לכניסה לברית והצטרפות ל”קהילת” ישראל והחלת מצוות המילה על שני ההורים (משמעות הדבר היא ששני ההורים מברכים את הברכה). תבנית של טקס קבלת פנים לתינוק או תינוקת נראית כך:
כותרת (שם התינוק/ת ו/או שם המשפחה ו/או תאריך ומקום הלידה ו/או שם הטקס) דוגמא: “בת חדשה זו נולדה ביום…להוריה…נכדה ל… וכו'”

קבלת פני התינוק/ת (ברכות פתיחה)
דוגמא: “ברוך/ה הבא/ה בשם ה’, ברוך/ה הבא/ה בשם ה’, ברוך/ה את/ה בעיר וברוך/ה את/ה בשדה, ברוך/ה את/ה בבאך וברוך/ה את/ה בצאתך” (על בסיס דברים כ”ח; ג, ו)

כניסה אל הברית (גם לבנות, קטע המקביל לברית של ברית המילה)- אחד החלקים המקובלים ביותר בטקסי לידה, משום שהוא מייצג את הצטרפות הפרט אל הכלל. היצירתיות בקטע זה מוצאת את ביטויה בשילובי הברכות יותר מאשר בתוכנן.

דוגמא: קריאה של קטע מתוך פרשת ניצבים, שבה מסופר על בני ישראל המקבלים את התורה, כאישור לכך שכל בני ישראל, גברים, נשים וילדים, אלה שנולדו ואלה שטרם נולדו, היו שותפים להתגלות החוק. בנים נכנסים לברית באמצעות ברית המילה, ובנות באמצעות טקס שמחת הבת.

דוגמא: הברכה “ברוך אתה…אשר ציוונו להכניס את בתנו בבריתו של עם ישראל…כשם שנכנסה לברית כן תכנס לתורה ולחפה ולמעשים טובים”, “ברוך אתה…זוכר הברית ונאמן בבריתו וקיים במאמרו”. (אלו ברכות המקבילות לברכות ברית המילה הזכרית, ישנן גם ברכות ייחודיות ואישיות יותר, דוגמת: “בשמחה אני מעבירה את בתי בברית ישראל: ברית עם אלהים, עם התורה ועם החיים”).

מקורות מסורתיים ולא מסורתיים על ילדים ועל הורים
דוגמא: קטע מתוך בראשית י”ז (א-ט”ז) שעוסק בברית בין אלהים לאברהם, ומאזכר את הציווי להימול. דוגמא: שירה עברית העוסקת בהורות, ילדות ועוד.

מתן שם או טקס ברית מילה
דוגמא: “אלהינו ואלהי אבותינו ואמותינו, קים את הילדה הזאת לאביה ולאמה ויקרא שמה בישראל…אנא ברך את אביה ואת אמה ויזכו לגדלה לחופה ולמעשים טובים, ונאמר אמן, שנאמר: ‘ישמח האב ביוצאת חלציו ותגל אמה בפרי בטנה’…” וכו’, קטע המבוסס על טקס ברית המילה.

דוגמא: רני בת ציון הריעו ישראל שמחי ועלזי בכל לב בת ירושלים (לבת)/ הנה נחלת ה’ בנים, שכר פרי הבטן. חיים שאלנו מאת ה’, נפש חדשה נתן בקרבנו. ברוך אשר לא עזב חסדו מעם (שם האב) ו(שם האם), ובטובו הגדול הוסיף חיים למשפחתם. הקדוש ברוך הוא יחזק את האם היולדת, ויברך את בתה/בנה שנולד/ה במזל טוב, ויקרא שמו/ה בישראל…בת/בן… ישימה אלהים כשרה, רבקה, רחל ולאה/ישימהו אלהים כאפרים וכמנשה, שמחה להורים וברכה לכל עמו/ה, ויגדל/תגדל לתורה, לחופה ולמעשים טובים, ונאמר אמן.

דוגמא: הסבר לבחירת השם לילדם החדש, חיבור ברכות הקשורות באנשים או דמויות שהרך הנולד נושא את שמם.

אקרוסטיכון (על שם התינוק/ת) ברכה המורכבת מציטוטים המתחילים באותיות שמו/ה של התינוק/ת, או מברכות אישיות.

ברכות (כולל “מי שברך”) (ברכה לתינוק/ת ולהורים)
דוגמא: ברכת “שהחיינו”; “ישימך אלהים כשרה, רבקה, רחל ולאה/כאפרים וכמנשה, יברכך ה’ וישמרך, יאר ה’ פניו אליך ויחנך, ישא ה’ פניו אליך וישם לך שלום”; האם אומרת ברכת הגומל המסורתית, או ברכת תודה אישית; ברכת הטוב והמטיב.

דוגמא לברכות “מי שברך”: לילדה: “מי שברך את דבורה הנביאה במנהיגות, הוא יברך את (שם הילדה) בשאר רוח ובסמכות”, “מי שברך את ר’ יוחנן בן זכאי במתינות ובמדה נכונה, הוא ישרה על (שם הילד/ה) אמונה ובטחון בצדקת הדרך”, “מי שברך את (שמות האחים והאחיות של התינוק) בחן רב, יופי, חום כובש ופקחות, יתן ל(שם הילד/ה) אישיות מושכת ומאירה, שמחת חיים ואהבת משפחה” וכדומה.

“שבע ברכות” (מבוססות על הברכות הנאמרות בחתונה, או ברכות אישיות)
דוגמא לברכות המרכיבות את שבע הברכות: “ברוך אתה…המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית”, “עושה מעשה בראשית”, “שהכל ברא לכבודו”, “אשר קדשנו במצוותיו וצוונו על קדוש החיים”, “יוצר האדם”, “אשר יצר את האדם בצלמו בצלם דמות תבניתו והתקין לו ממנו בנין עדי עד…יוצר האדם”, “משמח דורות בצאצאיהם”, “משמח הורים על ילדיהם”, “המברך את עמו בשלום”, “שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה”, “בורא פרי הגפן”, “המוציא לחם מן הארץ”, “זוכר הברית ונאמן בבריתו וקיים במאמרו”, “המנחם זורעים בדמעה ומקים מעפר דל”.

רעיונות נוספים: עיטוף התינוקות בטליתות ההורים, הדלקת נרות, נטיעת עץ אורן לבת ועץ ארז לבן, הקראת שירה, מדרשים וכן הלאה.

המתנגדים לטקס ברית המילה
יש בציבור הישראלי הסבורים כי ברית המילה היא אקט מסוכן ומיותר, שעלול לגרום לכאב ולפגיעה ברקמות, לאפשר חדירה של גורמי מחלות מין, להפחית מן ההנאה המינית ולהסתבך לכלל מחלות, זיהומים, טראומות ואף למוות (עפ”י “כל מה שלא רציתם לדעת על ברית-מילה”- ד”ר אבשלום זוסמן-דיסקין). למי שבכל זאת מעוניין למול את בנו, תנועת “חופש” ממליצה לעשות זאת רק בידי רופא ולא בידי מוהל, ואף מספקת רשימה של רופאים ומנתחים המקיימים ברית מילה בטקס לא דתי.

הצטרפו לרשימת התפוצה של קרן תל"י