5 בספטמבר 2016 בת אלה בירנבאום

המחשבה הראשונה שעולה בראש כשאומרים את המילה "מסורת", היא משהו עתיק, משהו מקדמת דנא, קשור לאבות אבותינו... אז הפעם, זה לא בדיוק כך. בקרן תל"י זכינו ליצור מסורת חדשה ממש מתקופתנו אנו.

הכול התחיל לפני שש שנים (2011), כשעלה הרעיון ליצור חוויה משמעותית וערכית לתלמידי בתי ספר תל"י ברחבי הארץ. תחום המוזיקה עלה מיד, ואכן – הכרזנו על "כנס מקהלות בתי ספר תל"י". אז, כמובן, לא ידענו שאנחנו מתחילים מסורת מפוארת ורבת שנים. הרעיון היה ליצור כנס שכולו שבח והלל לזמר העברי ולמוזיקה היהודית מהמקורות. קיימנו אז שני כנסים, אחד למרחב צפון ושני למרחב דרום. בכנסים השתתפו 16 מקהלות מבתי ספר תל"י, הכנסים היו תחרותיים, ושופטים בחרו בשיר הזוכה. החוויה הייתה נפלאה, אבל בעקבות הסקת המסקנות והפקת הלקחים החלטנו לשנות את אופיו של הכנס. הורדנו את מרכיב התחרות ואפשרנו לחגוג את המוזיקה לא רק בשירה אלא גם בנגינה ובריקוד. הכנס קיבל את שמו החדש: "כנס שירת הלב", שללא ספק משקף בדיוק רב את החוויה שחווים בכנס שכזה. וככה החלה לה מסורת נפלאה ומרגשת. פתחנו את הכנס לכל סוגי ההרכבים: שירה, ריקוד ונגינה, וגם את האפשרויות לשלב ביניהם. כל בית ספר שהשתתף הופיע בשני קטעים – אחד מהזמר העברי החדש והשני מהמקורות. בכל כנס היה גם חלק של שירה משותפת של כל המשתתפים, שירה בצוותא של שירים בנושא המשתנה בכל שנה. בשנתיים האחרונות ניסינו בהצלחה רבה לגוון ולשבח את המסורת והוספנו על הכנסים הרגילים גם כנס שכולו על טהרת המחול.

אז, ברשותכם, קצת מספרים שאולי יעזרו להבין את עוצמת המסורת המדהימה הזאת:

ב־2012 "קפצנו" כבר לארבע כנסים בהשתתפות 25 בתי ספר; ב־2013 חמישה כנסים בהשתתפות 30 בתי ספר ; ב־2014 – שישה כנסים ו־41 בתי ספר, ב־2015 – שמונה כנסים ו־56 בתי ספר. ב־2016 נאלצנו לקצץ במספר הכנסים בשל חוסר תקציב, ובכל זאת ערכנו שישה כנסים בהשתתפות מדהימה של 43 בתי ספר.

כן, זוהי אכן תל"י במיטבה!!! דרך נפלאה, ערכית ובעלת חותם משמעותי להביע ולקיים את עקרונות תל"י הלכה למעשה. כמובילת הכנסים הללו כל השנים, בכל פעם אני חוזרת הביתה עם לב רחב ומחייך מנחת ומסיפוק רב. מחממות עוד יותר את הלב הן התגובות המרגשות של המשתתפים בכנס – מורים, מלווים, ובמיוחד התלמידים שאינן משאירות שום טיפה של ספק בחשיבות העצומה של המסורת הזאת.

יישר כוח לכל העוסקים במלאכה ואיחולים לעוד הרבה הרבה שנים של יצירה.

-בת אלה ברנבאום, מלווה רוחנית בתחום המוזיקה-