5 בספטמבר 2016 קרן תל"י

איך אומרים "שנה טובה" באנגלית? טוב, אולי זה קל... ובספרדית? ובפורטוגזית? שאלה זו נעשתה שאלה חשובה בקרן תל"י, שכן בתקופה האחרונה הרחבנו מאוד את העבודה החינוכית שלנו בחו"ל.
קרן תל"י – ארצות הברית

כבר כמה שנים תלמידים ישראלים ותלמידים אמריקנים משתתפים בתכנית חברים מעבר לים העוסקת בעמיות יהודית – "עמיות" מלשון  "עם" – כלומר, בעם היהודי במובן הרחב, הכולל  את יהודֵי מדינת ישראל ואת יהודי העולם לתפוצותיהם, ובמשמעות ההשתייכות לעם היהודי בעבר ובהווה. בתכנית זו התלמידים מהארץ ומחו"ל לומדים מאותו ספר לימוד, כל אחד בשפת האם שלו; משתתפים בפלטפורמה דיגיטלית, שבעזרתה הם ממלאים משימות מגוונות; וגם משוחחים ביניהם בפורום על נושאים הקשורים לתכנים שלמדו. השיח מתנהל בעברית ובאנגלית, לפעמים הישראלים שמחים לתרגל את האנגלית שלהם, ולפעמים האמריקנים שמחים לכתוב ולדבר בעברית.

קרן תלי – דרום אמריקה

השנה התחלנו להפיק חומרים לבתי ספר בדרום אמריקה.

כתבנו תכנית להוראת חג הפסח בארבע רמות (לכיתות ב-ג, ד-ה, ו-ז, ח-ט). שלוש מהיחידות בתכנית הן תרגומים ועיבודים של תכניות לימודים שכתבנו בעבר, ואת היחידה לכיתה ח', בנושא האקטיביזם בחג הפסח ובחיינו, כתבנו במיוחד לתכנית החדשה לדרום אמריקה. הודפסו

10,000 חוברות (בספרדית ובפורטוגזית), והן חולקו הופצו בשלושים בתי ספר בארגנטינה, בברזיל ובפרגוואי. כעת אנחנו עובדים על ארבע יחידות לחגי תשרי. נוסף על כך, אנחנו כותבים ספר ללימוד פרשת השבוע לכיתות ז'. הספר יתבסס על הספר שלנו "אני בשרשרת הדורות".

העבודה על חומרים לדרום אמריקה מחייבת התאמות מעניינות. למשל, בספר החגים לכיתה ב', במקום דמותו של "קפיץ הקנגרו" שבא מאוסטרליה לישראל ולומד על החגים, המבקר הוא "לואיס האיגואנה".

גם לוח שנת הלימודים בדרום אמריקה מציב לפנינו אתגרים. למשל, בשבילנו מובן מאליו שפותחים את שנת הלימודים בלימוד על ראש השנה, ושיחות על התחלות חדשות ועל התחדשות מתאימות מאוד בשלב הזה. אולם בחצי הדרומי של כדור הארץ מתחילים את שנת הלימודים בפברואר, ויש להביא בחשבון שאולי קשה יותר לדבר על ההתחדשות בראש השנה כאשר החג נופל באמצע שנת הלימודים. כך גם בעניין לימוד פרשת השבוע. לנו ברור שמתחילים את שנת הלימודים בספר בראשית, אך כאמור, בדרום אמריקה מתחילים את הלימודים בפברואר, כלומר באמצע ספר שמות! האתגרים רבים, אך בו בזמן מעניינים ומחייבים אותנו לחשוב על רעיונות חדשים ויצירתיים.

                      

 

 

 

 

 

יחידות לימוד בנושא חג הפסח        תלמידים עם חומרי הלימוד שלנו, בית ספר אורט, בואנוס איירס

קרו תל"י ומדינות דוברות אנגלית

 

השנה הפקנו גם ספר פרשת השבוע לתלמידים בחו"ל, למדינות דוברות אנגלית.
הספר מבוסס על הספר הקודם, אך משודרג כתוצאה משיחות משוב רבות עם מורות שלימדו את התכנית ומתוך שאיפה לתת מענה לצרכים בשטח. לספר נוספו הרחבות שונות שמעשירות את הלימוד, ומנגישות את הפרשה לתלמידים:

– כל פרשה מלווה באיור הממחיש את הפסוקים
– נוסף מדור חדש "איך זה קשור אלינו", שבו בני משפחה משוחחים על הפסוקים ומחברים אותם לחייהם במשפחה
– נוספו גם מדורי אמנות, קומיקס ועוד