אין מוצרים בסל הקניות.

מעבר לתשלום
אודות

שאלות נפוצות

במה קרן תל"י עוסקת?

תל”י היא מרכז חינוכי המקדם חינוך יהודי וישראלי פלורליסטיים בישראל כבר כמעט 50 שנה.  תל”י פונה לנשות ולאנשי חינוך ומציעה להם תוכניות חינוכיות, משחקים ולומדות, ליווי פדגוגי, תוכניות להתפתחות מקצועית ואפילו תואר שני משותף עם מכון שכטר.

התוכניות של תל”י מאושרות על ידי משרד החינוך ומקדמות סדר יום יהודי וישראלי על פי חזון מגילת העצמאות בו יש ערך למגוון הזהויות וכל אחת ואחד מוזמנים להוסיף את הקול הייחודי שלהם לתזמורת ולקחת אחריות שבמרחב הישראלי יהיה מקום לכולם.

התוכניות נמצאות באתר.  ניתן גם לפנות אלינו בדוא”ל לכתובת tali@tali.org.il

למי הפעילות מיועדת?

תל”י פועלת במסגרת מאגר התוכניות של משרד החינוך במסלול הירוק, עם תוכניות ומענים המתאימים לכל מוסד חינוכי ממלכתי מגן הילדים ועד לתיכון, המחפשים לתת ביטוי ערכי לזהות היהודית והישראלית. צוות תל”י פועל בעיקר מול מנהלים ומורים ונותן להם כלים ומיומנויות לקיום שיח זהויות במרחב החינוכי בהלימה לגיל התלמידים ולמגוון הזהויות הייחודי של מוסד החינוך.

מעבר לכך אנחנו עובדים בהתקשרויות ישירות מול מוסדות וארגונים שאינם משתמשים במאגר התוכניות של משרד החינוך – קהילות מחוץ לישראל וכדומה.

זה קשור ל'הדתה'?

תל”י עוסקת בתרבות יהודית וישראלית תרבותית ולא ביהדות כדת. היהדות תמיד כללה מגוון זהויות ואורחות חיים, אנחנו בתל”י לא חושבים שיש דרך אחת להיות יהודי.ה. להיפך, התפיסה הזו זרה לתרבות היהודית. אנחנו מאמינים שבתרבות שלנו יש עושר ושהיא עודנה מתפתחת ומתאימה את עצמה לזמן ולמקום. אנחנו מזמינים כל אחת ואחד להכיר אותה ולבחור את מה שמתאים להשקפת עולמם.

מהם מקורות המימון שלכם?

פעילותנו ממומנת על ידי משרד החינוך, הסוכנות  היהודית, תורמים ומקורות עצמיים (מכירת שירותים ומוצרים חינוכיים).

האם אתם משויכים פוליטית למפלגה או אידאולוגיה כלשהי?

תל”י היא עמותה עצמאית. היא הוקמה על ידי קבוצת הורים שעלו לארץ ובקשו להביא איתם את היהדות הליברלית שהכירו מארצות הברית. רבים מהם באו מתוך הזרם הקונסרבטיבי והרפורמי. במהלך השנים, תל”י פתחה את שעריה לכל תפיסה יהודית המקבלת את ההשקפה תל”י עוסקת בתרבות יהודית וישראלית תרבותית ולא ביהדות כדת. היהדות תמיד כללה מגוון זהויות ואורחות חיים, אנחנו בתל”י לא חושבים שיש דרך אחת להיות יהודי.ה. להיפך, התפיסה הזו זרה לתרבות היהודית.  אנחנו מאמינים שבתרבות שלנו יש עושר ושהיא עודנה מתפתחת ומתאימה את עצמה לזמן ולמקום. אנחנו מזמינים כל אחת ואחד להכיר אותה ולבחור את מה שמתאים להשקפת עולמם הפלורליסטית העומדת בבסיס תפיסתה. הצוות של תל”י  כולל אנשים בעלי תפיסות עולם שונות וחומרי הלימוד שלנו מכילים קולות רבים.

 

מה הקשר בין התוכניות של תל"י למקצוע "תרבות יהודית-ישראלית?"

התוכניות שלנו פעלו בבתי ספר תל”י לפני כניסת התוכנית לתרבות יהודית וישראלית.  מאז השקת התוכנית הזו על ידי המשרד נרתמנו לפיתוח חומרי למידה וספרי לימוד עבור כלל המערכת. ספרי הלימוד “שלי ושלכם” נלמדים במאות בתי ספר ברחבי הארץ, סדרת הסרטונים שהפקנו יחד עם משרד החינוך: “סרטוני מבוא לארון הספרים היהודי והישראלי” משמשים מאות מורים.  אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם הצוות של משרד החינוך ומקיימים תוכניות משותפות לפיתוח מקצועי. הפעילות של תל”י משלימה ומעשירה את התוכנית הרשמית של משרד החינוך.

 

 

אתם אומרים שאתם מקדמים חינוך יהודי וישראלי, האם יש לכם פרויקטים העוסקים בזהות ישראלית ובקירוב לבבות בין אוכלוסיות שונות?

כחלק מהעקרונות המנחים אותנו, אנו מאמינים  שחלק מעיסוק בזהות בפלורליזם בחברה הישראלית זה המפגש עם הלא-יהודים שגרים בקרבנו.  גם להם יש זהות ישראלית והמפגש בין הזהויות הפרטיקולריות בחברה חיוני לחיים המשותפים כאן. על כן אנחנו מקיימים כבר 17 שנה תוכנית למפגש ולדיאלוג בין בתי ספר ממלכתיים יהודיים לבין בתי ספר בחברה הערבית בישראל, וזאת על מנת לתרום ליצירת  חברה ישראלית פתוחה, מקבלת ושוויונית, עבור אוכלוסיות שונות בארץ.

מי הם חברי הצוות החינוכי/פדגוגי של תל"י?

חברי הצוות שלנו הם אנשי חינוך בכירים, בעלי תואר שני באחד ממקצועות  היהדות, עם ניסיון ארוך שנים בבתי ספר ומסגרות חינוכיות אחרות בארץ ובעולם. נשות ואנשי הצוות הם בעלי תפיסות עולם ואורחות חיים שונים ומישמים פלורליזם הלכה למעשה. יש להם היכרות עמוקה וזיקה לעקרונות של חינוך תל”י וליהדות פלורליסטית וניסיון בעבודה עם מערכת החינוך בישראל.

האם יש לכם חומרי לימוד דיגיטליים?

את ספרי הלימוד שלנו ניתן למצוא במתכונת מודפסת או דיגיטלית ממש כאן באתר. כמו כן, ניתן למצא לומדות לתלמידים ואתרי תוכן למורות ולמורים עם חומרים סביב מעגל השנה העברי והיהודי במאגר המשאבים שלנו.

איך אפשר להשאר מעודכנים לגבי הפעילות השוטפת של תל"י?

תוכלו למצוא אותנו ולהתעדכן בפייסבוק, וביוטיוב, ואף להרשם לרשימת התפוצה שלנו בתחתית כל עמוד באתר.

אם יש לך הצעות או מחשבות שיכולות לקדם את החינוך ליהדות ישראלית פלורליסטית – נשמח לשמוע ממך באמצעות פניה לדוא”ל nurit@tali.org.il | 074-7800764

הצטרפו
לרשימת התפוצה


השאירו פרטים והצטרפו לאלפי נשות ואנשי חינוך המקבלים מאיתנו מעת לעת חומרים מעניינים ומגוונים המותאמים לצרכיהם.

    גם אנחנו לא אוהבים ספאם! אנו מתחייבים שלא לעשות כל שימוש לרעה ו/או להעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

    טופס זה מוגן באמצעות reCAPTCHA של גוגל.

    מדיניות הפרטיות, תנאי שירות